lublin i okolice - informacje

Zamość Wystawa AKADEMIA ZAMOJSKA historia rewitalizacji 2019 2023


Czytaj cały artykuł ➤
Wystawa „AKADEMIA ZAMOJSKA  /historia rewitalizacji 2019 - 2023/” to dokumentacja fotograficzna, przedstawiająca historię rewitalizacji budynku akademii.
  Akademia Zamojska – uczelnia założona w 1594 roku przez Jana Zamoyskiego. Zorganizowana przez Szymona Szymonowica dla studentów z Polski i Litwy, działała do likwidacji w 1784 r. przeprowadzonej przez Austriaków. Była pierwszą prywatną uczelnią a trzecią – po krakowskiej (1364 r.) i wileńskiej (1578 r.), uczelnią w Rzeczypospolitej. Okres jej świetności przypadał na przełom XVI i XVII wieku.
  Remont konserwatorski Akademii Zamojskiej obejmował dokonanie zmian przywracających budynkowi formę z drugiej połowy XVIII w., przebudowę istniejącego korpusu budynku, przywrócenie historycznego układu przestrzennego pomieszczeń, wykonanie nadbudowy przez odtworzenie dachu mansardowego. Pozwoliło to na odtworzenie bryły budynku w formie z 2 połowy XVIII-wieku oraz adaptację powierzchni na cele użytkowe. Przeprowadzenie prac konserwatorskich we wnętrzach, na elewacjach, pozwoliło na objęcie ochroną zachowanych elementów zabytkowych oraz przywróciło charakter budynku w formie, jaką prezentował przed likwidacją Akademii.
  Projekt zrealizowano dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020, dotacji  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu OCHRONA ZABYTKÓW dla zadania pn.: „Zamość, Akademia Zamojska (XVII w.): prace konserwatorskie barkowych polichromii w sali W007 oraz środkom własnym Miasta Zamość.
   Na wystawie zaprezentowana  jest tylko część materiału fotograficznego zgromadzonego podczas realizacji projektu. Dokumentacja fotograficzna w wersji elektronicznej została  przekazana w całości do zbiorów Muzeum Zamojskiego a drugi komplet do Archiwum Państwowego w Zamościu. Powstały materiał zdjęciowy, o dużych wartościach artystycznych, dokumentalnych i historycznych, w przyszłości może posłużyć do opracowań historycznych i być wykorzystany jako ilustracje do wydawnictw.
   Projekt został zrealizowany w ramach stypendium artystycznego Prezydenta miasta Zamość.
Mirosław Chmiel – artysta fotografik AFRP, Członek Rzeczywisty Fotoklubu  RP  Stowarzyszenia Twórców. Kurator galerii fotografii  Galeria Mała w ZDK oraz wystaw w Hotelu Zamojskim, Morandówce i Arte Hotel. W 1976 r. z grupą pasjonatów fotografii założył Zamojską Grupę Fotografików. Grupa działa obecnie pod nazwą Zamojska Grupa Fotograficzna  Grupa  Twórcza. Organizator,  komisarz i konsultant na wielu plenerach fotograficznych, juror konkursów oraz kurator wielu wystaw. Autor ponad 60 wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 300 wystaw zbiorowych. Trzykrotnie otrzymał Stypendium artystyczne Prezydenta miasta Zamość w 2019, 2021, i 2023 r. W 2018 r.  otrzymał medal Za Zasługi dla Fotografii Polskiej. W 2022 r. srebrny Za Twórczość Fotograficzną.
 
Otwarcie wystawy 15 grudnia 2023 w Muzeum Zamojskim, ul. Ormiańska 24 o godz. 15.30.
Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia placówki do końca stycznia 2024r. W lutym 2024r. zostanie przeniesiona do budynku Akademii Zamojskiej.
https://lubelak.eu/zobacz/qutq5ydqqk
#Lubelak #Wiadomości #LublinLokalnie #InformacjeLublin#NewsyLublin

*Playlista newsów z tego miesiąca:*
https://www.youtube.com/@lubelakeu/playlists

*Pozostałe wiadomości z Lubelszczyzny z ostatnich 48 godzin:*

🗞️ Lublin: Spotkanie z Mistrzem!
https://lubelak.eu/shorts/PqowGNapJKM
🗞️ Puławscy ocupados. Włamują się i nie chcą wyjść
https://lubelak.eu/shorts/h0kc90XnwFM
🗞️ Naukowcy z Politechniki Lubelskiej docenieni podczas światowych wystaw wynalazków
https://lubelak.eu/shorts/XRM8UpxEGOM
🗞️ Tropicana party w El Cubano
https://lubelak.eu/shorts/CvYdOTa72Wc
🗞️ Nowe boiska, sale sportowe i zebry. Jakie plany Lubartowa?
https://lubelak.eu/shorts/VQI9ixXUHVs
🗞️ Jakub Guz (PZL Leonardo Avia Świdnik): Do świąt chcemy ugrać ile się da
https://lubelak.eu/shorts/R2F81_8oJcM
🗞️ Jeden patrol, dwóch zatrzymanych. Jeden schował się w kanapie
https://lubelak.eu/shorts/ICr4tNzSE4U
🗞️ Zamość Wystawa AKADEMIA ZAMOJSKA historia rewitalizacji 2019 2023 :
@lubelakEU: youtube/0EJOCGC7y4g

Dodaj komentarz! Subskrybuj! Wspieraj LubelakEU
Nowsza Starsza

...


Regulaminy Bez hejtu i mowy nienawiści.
Popisz się z kulturą osobistą 🌹.