Świdnik: Kobiety Powstania Styczniowego (foto)
Wczorajszy wykład Jacka Rogali z lubelskiego oddziału IPN na temat kobiet – uczestniczek Powstania Styczniowego, szczególnie poświęcony Marii Hempel, był elementem całorocznego cyklu „Krajobraz po Niemożliwym” organizowanego przez Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną. W tym roku odkrywane są kobiece losy na ziemiach polskich w czasie Powstania Styczniowego.
Podczas wykładu, Jacek Rogala przybliżył sylwetkę Marii Hempel, która była jedną z wielu kobiet, które włączyły się w walkę o niepodległość Polski w czasie Powstania Styczniowego. Maria Hempel była jedną z nielicznych kobiet, które brały udział w bezpośrednich działaniach wojennych, a nie tylko wspierały powstańców w innych rolach.
Wykład był także okazją do przypomnienia o innych bohaterskich kobietach, które walczyły o wolność swojej ojczyzny w czasie Powstania Styczniowego. Wiele z nich pozostaje nieznane szerszej publiczności, ale ich wkład w walkę o niepodległość jest niezaprzeczalny.
Całoroczny cykl wydarzeń „Krajobraz po Niemożliwym” ma na celu przybliżenie historii powstania styczniowego oraz jego wpływu na krajobraz kulturowy i społeczny Polski. W tym roku, w centrum uwagi są kobiety – bohaterki, które często nie są doceniane, a ich historia jest zapomniana.
Organizatorzy wydarzenia, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Świdniku, pragną pokazać, że kobiety odgrywały ważną rolę w powstaniu styczniowym i ich losy również powinny być pamiętane i upamiętniane.
Podczas wykładu, uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się o życiu i działalności Marii Hempel, ale także o innych ważnych kobietach, które walczyły o wolność swojej ojczyzny w czasie Powstania Styczniowego. Wydarzenie było także okazją do dyskusji na temat roli kobiet w historii Polski i społecznej percepcji ich udziału w walkach o niepodległość.
Wykład Jacka Rogali był kolejnym udanym wydarzeniem w ramach cyklu „Krajobraz po Niemożliwym”. Organizatorzy zapraszają do udziału w kolejnych spotkaniach, które będą poświęcone m.in. tematyce kobiet w powstaniu styczniowym.
Wykład Jacka Rogali oraz cały cykl „Krajobraz po Niemożliwym” są ważnym krokiem w uświadamianiu roli kobiet w historii Polski i upamiętnianiu ich bohaterskiego udziału w walkach o niepodległość. Dzięki takim wydarzeniom, coraz więcej osób będzie miało świadomość, że kobiety również miały swój wkład w kształtowanie historii naszego kraju.
Opublikowano: 21 czerwca 2023